Pan Klimek

+48 533 606 455

Logo Pan Klimek

Kto może zamontować klimatyzator?

Kto może zamontować klimatyzator?

Kto może zamontować klimatyzator

Montaż klimatyzacji oraz inne czynności z nią związane wymagają pewnych uprawnień. Podstawę stanowi oczywiście wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne. Ale w dzisiejszych czasach to jeszcze nie wszystko. Poniżej kilka ważnych uprawnień, jakie powinien posiadać monter klimatyzacji.

  • Certyfikat F-GAZ – absolutny must have. Zgodnie z prawem musi go posiadać każda osoba wykonująca czynności związane z tzw. fluorowanymi gazami cieplarnianymi – a mówiąc już w odniesieniu do klimatyzatora – dotyczy to czynnika chłodniczego. Certyfikat wymagany jest nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale również personalny dla osoby wykonującej czynności związane z montażem lub serwisem klimatyzacji. A żeby przedsiębiorstwo mogło otrzymać taki certyfikat, musi najpierw przygotować bardzo obszerne i szczegółowe procedury oraz skompletować niezbędny sprzęt, następnie poddać się kontroli (ujmując rzecz w dużym skrócie).
  • Uprawnienia SEP – czyli uprawnienia (w dużym uproszczeniu) elektryczne, związane z zasileniem m.in. klimatyzatorów w prąd, a więc z przygotowaniem samej instalacji elektrycznej.
  • Certyfikaty autoryzacyjne producentów urządzeń – potwierdzają uprawnienia do doradztwa technicznego, doboru oraz montażu urządzeń danego producenta, a także do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego klimatyzatorów. Nie każdy producent wymaga posiadania takiego certyfikatu obligatoryjnie, jednak jest to częsty wymóg. Producenci organizują szkolenia zakończone wydaniem certyfikatów uczestnikom, które należy odnawiać zwykle raz do roku.

I choć to tylko trzy główne punkty programu… No cóż, teraz jest już jasne, że oprócz wiedzy, doświadczenia i prowadzenia własnej działalności, musimy dodatkowo zadbać o wiele innych aspektów, aby dostarczać naszym klientom usługi w pełni legalnie i z zachowaniem najwyższej jakości. Jeśli właśnie tego szukasz, zapraszamy do kontaktu

Popularne wpisy

Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji?

Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość. Odpowiadamy bardzo szybko

biuro@panklimek.pl

Szukasz sprawdzonego fachowca?

Więcej artykułów

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Umów się na bezpłatną konsultację lub wycenę.

biuro@panklimek.pl