Pan Klimek

+48 533 606 455

Logo Pan Klimek

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Wybór miejsca dla jednostki zewnętrznej klimatyzatora (inaczej agregat bądź skraplacz) często okazuje się dla naszych klientów niezbyt intuicyjną kwestią. Jak to wygląda od technicznej strony i jakie warunki powinno spełniać miejsce na agregat?

Oto kilka rad od nas:

  1. Należy pamiętać, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia. Dzięki temu klimatyzator będzie mógł skutecznie przekazywać ciepło odebrane z pomieszczeń do otoczenia.
  2. Agregat nie powinien być narażony na nadmierne nasłonecznienie, aby się nie nagrzewał. Warto unikać umieszczania urządzenia w miejscu, gdzie jest mocne, palące słońce.
  3. Urządzenie powinno mieć zapewnione solidną podstawę i stabilne ustawienie. Dzięki temu, zyskamy pewność, że skraplacz nie przesunie się podczas pracy. Jednostka powinna być ustawiona na tyle wysoko nad podłożem, by nie miała styczności z suchymi liśćmi, błotem czy śniegiem.

A jak wygląda praktyka – gdzie i jak montujemy jednostki zewnętrzne? Bezpośrednio na elewacji budynku, na balkonie, na dachu, a może w pobliżu budynku? Każda z tych opcji jest realna, o ile możemy sobie na nią pozwolić.

Jednym z najczęściej wybieranych wariantów w przypadku domów jednorodzinnych jest powieszenie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Jeżeli montaż ma się odbyć w naszym własnym budynku, nie musimy martwić się o formalności. Wolnoć Tomku w swoim domku… Mogą nas wtedy ograniczać jedynie możliwości montażowe.

Natomiast w przypadku mieszkania w bloku, niezbędne jest poinformowanie o montażu oraz uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Dodatkowo, przy realizacji musimy spełnić wymagania zawarte w regulaminach wspólnoty/ spółdzielni, które często zakazują wieszania agregatów na elewacji budynku. Warto również wiedzieć, że jeśli jednostka zewnętrzna ostatecznie ma stanąć np. na posadzce balkonu, montujemy ją na przeznaczonych do tego podstawach antywibracyjnych

Ostateczna decyzja dotycząca lokalizacji powinna być podjęta wspólnie z fachowcem. Podpowie on, gdzie umieścić zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną.

Popularne wpisy

Potrzebujesz pomocy z umieszczeniem klimatyzatora?

Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość. Odpowiadamy bardzo szybko

biuro@panklimek.pl

Potrzebujesz porady fachowca?

Więcej artykułów

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Umów się na bezpłatną konsultację lub wycenę.

biuro@panklimek.pl